Mjeku refuzoi ta ndërpresë jetën e një foshnje me probleme në zemër: Nuk kam të drejtë ta bëj këtë

Një mjek i cili nuk pranoi të ndërpresë jetën e një fëmije me probleme në zemër, u përplas me prindërit e tij. Ai u bërë thirrje njerëzve të “zgjedhin dashurinë”.

Gruaja mësoi defektin e zemrës, sindromën hipoplastike të zemrës së majtë, disa muaj në shtatzëni. Pasi luftoi me prindërit kur ajo dëshironte ta ndërpriste, ajo mbajti fëmijën deri më 21 dhjetor dhe fëmija do t’i nënshtrohej operacionit që ai kishte nevojë për të korrigjuar gjendjen e tij, njoftoi WFAA në Dallas-Fort Worth, transmeton Gazeta Shneta.

Sipas Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, sindroma hipoplastike e majtë e zemrës përfshin keqformimin e anës së majtë të zemrës dhe parandalon rrjedhjen normale të gjakut. Një seri prej tre operacionesh mund ta përmirësojnë gjendjen, por mund të mos i japin fund problemeve mjekësore të foshnjave.

Këto komplikime përfshijnë rrahje jonormale të zemrës, mpiksjen e gjakut, problemet e zhvillimit të lidhura me trurin sipas Klinikës Mayo. Por, pa kirurgji, foshnjat mund të vdesin brenda pak javësh

Loading...