Katedralja e Notre-Dame mbulohet nga flakët

Një zjarr ka shpërthyer në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris dhe është përhapur me shpejtësi në të gjithë ndërtesën.

Akoma nuk dihen shkaqet. Një operacion i madh për të trajtuar flakët është duke u zhvilluar në ndërtesën gotike 850-vjeçare, por gryka e katedrales është shembur.

Dëshmitarët thonë se kanë frikë që cdo gjë do të shkatërrohet.

Presidenti Francez Emmanuel Macron ka anuluar aktivitetet dhe është rrugës për në vendngjarje. Kohëve të fundit Katedralja po i nënshtrohej një renovimi.

Katedralja e Parisit ne flake
Katedralja e Parisit ne flake
Loading...