Berisha s’mbaron punë me Thaçin, i nxjerr një dokument që ndan Kosovën

0

Ani pse në herë ne parë, ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha reagoi më ‘butë’ ndaj akuzave që presidenti Thaçi i bëri atij, tani si duket Berisha i ka marrë ato ‘më seriozisht’, transmeton Gazeta Metro.

Në rrjetin social Facebook, Berisha ka publikuar një propozim të një think tank’u në Serbi që propozon ndarjen e Kosovës respektivisht që Kosovës t’i merren 4 komunat në Veri.

Sipas Berishës ky skenar parashihet edhe me “korigjimin e kufijve”, term që po e përdorë Presidenti Thaçi.

Berisha e ka quajtur Thaçin argat të Beogradit ndërkohë ka përmendur edhe Edi Ramën.

Ky është postimi i plotë i Berishës në Facebook:

Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosoves dhe Serbise, eshte thjesht produkt i kuzhines se Beogradit!

Te dashur miq, ketu me poshte keni nje dokument te kuzhines se Beogradit, ne te cilen flitet jo per ndarje apo coptim te territorit te Kosoves por per korrigjim te kufijve midis Serbise dhe Kosoves si dhe per marreveshje ëin-ëin midis ketyre dy vendeve. Sipas ketij dokumenti:

1- “korrigjimi” i kufijve, term qe perdor sot Beogradi dhe argatet e tij ne Prishtine, nenkupton as me shume dhe as me pak se si ti kalojne Republikes se Serbise kater komuna, konkretisht Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Patoku.

2- Kjo, sipas kuzhines se Beogrdit do te ishte nje marrveshje ëin-ëin, pra qe do te fitonin te dy palet.

3- Ne firmosjen e kesaj marreveshje duhet te jete Edi Rama! Mendoj se ky dokument nxjerr lakuriq argatet e Beogradit qe perpiqen te mashtrojne shqiptaret me spekullime semantike te pregatitura ne kuzhinen e kryeqendres se Serbise dhe te servirura ne takime obskure te argateve te saj shqipfoles albanofob.”

Ketu me poshte, per cilindo qe ka interes, keni ne anglisht dokumentin e think tankut te Aleksander Vuçiç!