Connect with us

Lajme

Vëllai i analistit Armend Muja, që aderoi në VV, përkahës i ‘trent’ i Hashim Thaçit e PDK-së

Publikuar

me

Liria e mendimit politik është legjitime në demokraci, dhe shumë e zakonshme në shtete me sisteme të tilla, që edhe familjarët shumë të afërt të kenë bindje të ndryshme politike. Kështu duket të jetë edhe në familjen e analistit Armend Muja, ku vëllai i tij Gazmendi ndanë bindje krejtësisht tjetër, të cilën e shpreh hapur edhe në rrjetet sociale.

Analisti Armend Muja tashmë është pozicionuar përkrah politikave të Albin Kurtit, me çrast sot edhe ka zyrtarizuar edhe aderimin në Lëvizjen Vetëvendosje, shkruan Ballkani.info.

Ai me analizat e tij politike, kryesisht në RTV Dukagjini, mundohet t’i bind qytetarët se duhet të përkrahin Albin Kurtin dhe VV’në për ta qeverisur vendin, ndërsa partitë tjera të kalojnë për një kohë në opozitë derisa të reformohen.

Edhe nëse ka arritur të bind ndokënd, duket se të vëllai i tij Gazmendi nuk ia ka dalë.

Në një postim në rrjetin social facebook, Gazmendi i kishte uruar ditëlindjen presidentit Hashim Thaçi, duke postuar një fotografi me të, dhe duke lartësuar figurën e të parit të shtetit, të cilit ja ka numëruar të arriturat gjatë kohës kur ka

“Kërkuam 24h energji elektrike- sot e kemi!, Kërkuam 24h ujë pa nderprerë- sot e kemi!, Kërkuam 0,3cent minuti n’vala sot- e kemi!, Kërkuam autostradat më t’mira ne rajon- sot i kemi!, Kërkuam Aeroport ndekombëtar shembull për të mire-sot e kemi!, Kërkuam Polici profesionale- sot e kemi!, Kërkuam ushtrinë- sot e kemi!, Kërkuam paga të larta ne pergjithesi- sot i kemi!, Kërkuam pensione me te larta- sot i kemi!, Kërkuam shtetin pro Amerikan- sot e kemi!, Kërkuam shkolla-universitete- sot i kemi, etj.etj.. #UrimeDitelindjaPresidentHashimThaçi100”, ka shkruar Gazmen Muja.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

“Qao se paske pi pak”, “Mulla Rroni”, Rron Gjinovci përplaset me Ridvan Berishën e RTK’së ‘live’ në emision

Publikuar

me

Gazetari Ridvan Berisha ka thirrur në emisionin Pressing në T7 dhe ka debatuar me analistët Jusuf Thaçi dhe Rron Gjinovci.

Debati është ashpërsuar pasi dy analistët kanë kritikuar RTK’në për mospërfaqësim të mirë si televizion publik.

Ndërsa Ridvan Berisha ka thirrur për t’u lidhur në debat.

“Unë veç e kuptoj melodinë elektorale. Studiot janë duke vallëzu sikur RTK dhe të tjera. E kuptoj plotësisht pluralizmin, jetojmë në një shoqëri edhe në familje ka pikëpamje të ndryshme. Ato reflektohen edhe në studio televizive. I thom Rronit që jom i bom synet nga sentimeti politik. Jam gazetar prej vitit 2000. E drejta për absolutizmin për Jusufib, të cilët kanë të drejtë për të pasur mendim politik, për të caktuar kush është burrë i mirë e i keq. Ky debat ka një epilog. Të caktojë burrat e këqinj dhe të mirë. Le ta dinë ata në studio se jam i mësuar në këtë situatë”, ka thënë ai.

“Xhavit Haliti sa më tha se nuk pajtohet me deklaratën e PDK’së. Për Mulla Rronin kam këtë mesazh“, shtoi ai.

Ndërkohë pasi e përfundoi bisedën reaguan edhe Gjinovci dhe Thaçi.

“Unë në rastin e RTK-së nuk ndava burra të këqinj dhe të mirë”, tha Thaci.

“Qao se paske pi pak”, ia ktheu Gjinovci në përfundim të bisedës.

“500 argumente më të mira i pata se sa ai. Pra ia palojë vetes. E tregoi se është zëdhënës i PDK’së. Ky u desht në emër të PDK’së të tregojë çfarë tha PDK’ja”, shtoi Gjinovci.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Sali Berisha: “Në vlerësimin tim Albin Kurti si kryeministër duhet të kishte të drejtën të testohej nga qytetarët e Kosovës.”

Publikuar

me

Ish-kryeministri i Republikës së Shqipërisë̈, Sali Berisha ka vlerësuar se Albin Kurtit do të duhej t’i lejohej kandidimi në zgjedhjet e 14 shkurtit për shkak se ai edhe më parë ishte kryeministër i vendit dhe për të njëjtën gjë do të duhej të testohej edhe njëherë nga populli.

“Në vlerësimin tim Albin Kurti si kryeministër duhet të kishte të drejtën të testohej nga qytetarët e Kosovës. Ky është mendimi im. Ai ishte kryeministër, u rrëzua Qeveria e tij, asgjë nuk ka ndodhur pasi ai ka dorëzuar detyrën e kryeministrit, por natyrisht që vendimet e gjykatave janë vendime që për fat mbetet zbatimi dhe jo dhunimi i tyre”, ka thënë Berisha

Sipas Berishës, përderisa Kurti ishte kryeministër nuk ka pasur ndodhi të tjera që kanë rënë ndesh me ligjin.

“Nuk di pse të dënohet një ish-kryeministre pa pasur asnjë ndodhi tjetër gjatë asaj periudhe. Ai proces ka qenë i pranishëm dhe tani vendimi del sikur të ishte personal. Gjykata Kushtetuese ka ndaluar kandidimin e tij aq sa di unë”, ka deklaruare më tutje ai.

 

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Ndryshon kategorizimi i komunave sipas zonave

Publikuar

me

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për kategorizimin e ri e komunave sipas zonave.

Në zonën e kuqe janë 7 komuna, në të verdhën 14 komuna dhe në të kuqen 17 komuna.

Njoftimi i ministrisë:

Kategorizimi i ri i komunave sipas zonave (numrit të infektuarve në 100 mijë banorë brenda 7 ditëve)

– Reklamë e sponzorizuar –

Bazuar në numrin e rasteve brenda një jave në 100.000 banorë, ky është kategorizimi i komunave sipas zonave

Në zonën e kuqe janë 7 komuna:

Prishtina, Fushë Kosova, Podujeva, Mitrovica e Veriut, Mitrovica e Jugut, Zveçani dhe Gjilani.

Në zonën e verdhë janë 14 komuna:

Suhareka, Lipjani, Obiliqi, Malisheva, Juniku, Vushtrria, Klina, Shtimja, Prizreni, Peja, Gjakova, Graçanica, Kamenica, Ferizaji.

Në zonën e gjelbër janë 17 komuna

Deçani, Vitia, Rahoveci, Dragashi, Drenasi, Istogu, Skenderaji, Leposaviqi, Kaçaniku, Kllokoti, Zubin Potoku, Mamusha, Novobërda, Hani i Elezit, Parteshi, Ranillugu dhe Shtërpca.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com