Connect with us

Lajme

“Shpërthen” ish-agjenti i SHIK-ut: Sami, Albini nuk ka vra shqiptarë duarlidhur

Publikuar

me

Një reagim i ashpër është bërë në drejtim të Sami Lushtakut.

Ky reagim ka ardhë si pasoj e një deklarate të Lushtakut i cili kishte thënë se Albin Kurti financohet nga Serbia.

E kjo ka bërë të shpërthej ish-eprori i lartë i UÇK-së, Naim Miftari.

Ai përmes një postimi në Facebook, shkruan se, Lushtaku po gënjen kur thotë se Kurti financohet nga Serbia.

Ish-agjenti i SHIK-ut, në reagimin e tij, shkruan se, Albin Kurti nuk ka vra shqiptar duarlidhur të UÇK-së.

Miftari në reagimin e tij tutje shkruan se, Albini nuk ka qenë në burg as për dhunime, as nuk ka ble tokë, as nuk ka ferma, banesa e fabrika.

Tutje Miftari thotë se Albini mundet me dal edhe më i keq se të gjithë të tjerët bashkë, por shton se nuk është askush profet me ditë të ardhmen.

Reagimi i plotë:

Nuk është Drenica pronë private

Sami ky Albin Kurti që ja paske fut rrenës nga shpati kinse merr donacione nga Serbia nuk ka vra ushtarë duarlidhur të UÇK për probleme banale private.

Albini nuk ishte as milioner, Albini as në burg për dhunime nuk kishte qenë kurrë, interesant as toka ka 50 euro nuk kishte blerë nga AKM, Albini ishte fukara nuk kishte as shtëpia, as dhjetëra banesa, as ferma, as fabrika, as tenderë në KEK nuk kishte marr gjer sot, nuk kishte as dhjetëra dashnore!

Boni fushat të ndershme është e drejt por mos gënjeni për qiellit mos etiketoni pa lidhje njerëz konkurrentet u juaj politik që nuk janë të tillë, edhe ju vet e di at punë, nuk ju beson askush më Sami qe 20 vite u pa korrektësia dhe u pa burrnia e të gjithë juve!

Ndoshta Albini del edha ma i keq se tanë ju bashkë, por ne nuk jem profet as zot me dit çka do të ndodh me të të ardhmen si do të sillet z Kurti, mjafton që Kurti vetëm mos sillet sikur jeni sill ju ndaj Kosovës ndaj popullatës tonë të gjithë të tjerët siç jeni sjell që 20 vite rresht.

Lajme

Grenelli kritikon demokratët për Kosovën: 20 vjet dështuat për ta zgjidhur problemin (VIDEO)

Publikuar

me

Ish-amabasadori i Shteteve të Bashkuara në Gjermani dhe dikur i dërguar i posaçëm i ish-presidentit Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, i ka kritikuar ashpër demokratët në lidhje me çështjen e Kosovës, duke i akuzuar ata për dështim.

“Ata duan që njerëzit që kanë qenë këtej për një kohë të gjatë ta luajnë lojën e tyre. Për këtë arsye e urrenin Donald Trumpin, sepse ai vinte nga jashtë”, tha Grenelli për televizionin Neësmax.

“Mund t’ju tregoj që shembulli i përkryer është problemi i Serbisë dhe Kosovës. Kur unë u bëra i dërguar i posaçëm, m’u tha se duhet të shkoj dhe ta formoj ekipin tim me njerëz që kanë punuar në këtë çështje për 20 vjet dhe unë u thashë: A nuk mendoni se ata kanë punuar për këtë për 20 vjet dhe ndoshta kanë dështuar. Ndoshta unë duhet të marr ca ide të reja”, tha ish-zyrtari i lartë.

“Por kjo nuk shqyrtohet në Uashington, kjo është mendësia e outsider-ëve, të cilën ata e urrejnë”, shtoi Grenelli gjatë një interviste për këtë televizion.

“Ata nuk duan që askush nga jashtë të futet brenda (qeverisë). Ata duan të pretendojnë sikur janë të vetmit që i kuptojnë këto çështje të ndërlikuara”, tha më tutje Grenelli, duke e akuzuar Bidenin se i ka emëruar në administratën e re njerëzit e njëjtë, që kanë qenë duke pritur që nga koha e Obamës që të vijë dita e tyre.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Flet vëllai i Albert Krasniqit: Ishte person bujar dhe trim (FOTO)

Publikuar

me

Albert Krasniqit iu dha lamturia e fundit dje në Varrezat e Qytetit në lagjen Dragodan të Prishtinës. I njëjti dyshohet se u v ra nga babai i tij, Skender Krasniqi.

Vëllau i tij, Yll Krasniqi ka publikuar një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, duke e përshkruar Albertin si djalë bujar dhe trim.

“Për ata që e njohën mirë Albertin ai ishte zemra e huaj dhe një person që nuk peshohet me askënd për nga bujarësia dhe trimëria e tij”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Në anën tjetër axha i tij ka thënë se vëllai i tij, Skender Krasniqi, e ka v rarë pa dashje djalin e tij.

Ai e kishte përshkruar Albertin si “djalë problematik”, por ka shtuar se ai ka qenë i mirë për familjen.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë:

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Për katër vitet e ardhshme pritet të punësohen 3 mijë të rinj nga Kosova në Zvicër

Publikuar

me

Ambasada e Zvicrës në Kosovë dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale kanë nënshkruar një marrëveshje të re për t’i përmirësuar perspektivat e punësimit për të rinjtë e të rejat në Kosovë gjatë katër vjetëve të ardhshme.

Nënshkrimi kësaj marrëveshje për vazhdimin e projektit “Enhancing Youth Employment” edhe për katër vjet, u bë sot nga Thomas Kolly, ambasador i Zvicrës në Kosovë dhe Skender Reçica, ministër në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale.

“Qëllimi i këtij projekti është zvogëlimi i shkallës së lartë të papunësisë së të rinjve, duke lehtësuar fazën e tranzicionit nga shkollimi në punë për të rinjtë dhe të rejat. Me këtë rast ambasadori Kolly theksoi rëndësinë e angazhimit të ngushtë të sektorit privat si në nivelin qendror ashtu edhe në atë lokal.

Iniciativa bazohet në të arriturat dhe mësimet e nxjerra në fazat e mëhershme (2013- 2020). Falë zhvillimit të aftësive të rëndësishme për tregun e punës dhe sigurimit të informacionit më efikas për sektorin privat dhe për punëkërkuesit, mbi 5 000 të rinj kanë gjetur punë gjatë 8 vjetëve të fundit”, thuhet në njoftimin për media.

Në periudhën 2021-2024, edhe 3000 të rinj pritet të gjejnë punë përmes këtij projekti.

Masat mbështetëse do të përfshijnë a) trajnime joformale dhe të drejtuara nga industria që synojnë përputhjen e aftësive të tyre me nevojat e tregut të punës; b) shërbime të përmirësuara të udhëzimit në karrierë dhe ndërmjetësimit në punë.

Projekti (EUR 4’762’000) financohet nga Zyra Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe zbatohet nga një konsorcium midis Helvetas Swiss Intercooperation dhe Management Development Associates.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com