Connect with us

Lajme

Detaje të reja për krimin që ndodhi në familjen nga Pozhorani, flasin ata që i njohën në Zvicër

Publikuar

me

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas vdekjes së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë për të sugjeruar përgjakjen e pushimeve.

Në hyrjen e banesës shihen fotot e dy djemëve të vdekur dhe mesazhet e vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar “Tribune de Geneve”.

Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas ku Arber 23-vjeçar luante si mesfushor.

Ai, vëllai i tij 19-vjeçar, Hamdi dhe nëna e tyre (48) u qëlluan për vdekje më 30 dhjetor në fund të ditës, në shtëpinë e dytë që 40-vjeçari sapo kishte ndërtuar në Kosovë.

Trupi i babait të dy të rinjve ishte gjetur në oborrin e pasëm të shtëpisë.

Për policinë e Kosovës, bëhej fjalë për një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje, dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm, transmeton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Sipas mediave, çifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale.

Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i pretenduar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

“Kishte një problem brenda çiftit, për çdo rast dy vjet”, na bën të mbyllim. Një vrasës i pretenduar “shumë i qetë” “Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindet derisa të ndahen”, tha portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. “Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ​​bashku disa herë verën e kaluar në pishinë.”

Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: “Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat “. “Kishte një problem brenda çiftit për të paktën dy vjet.” Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar tha se ajo kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe bijtë e tyre ende të vegjël,” shpjegon portieri.

Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme … ” Ai u përshkrua si “shumë të qetë” dhe i rezervuar.

Vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi kosovar do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer potencialisht nga patriarku ka të bëjë me kushtet e divorcit.

Dhe nëse 50-vjeçari mund të ketë arsye të fajësojë edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai, ose nëse vdekja dhe vetëvrasja e tyre nuk ishin planifikuar kur ai kishte blerë biletën e tij të avionit për në Prishtinë.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Vetëvritet një 51 vjeçar me litarë në Pejë

Publikuar

me

Në rrugën “Vëllezërit Petreq” në Pejë një 51 vjeçar është gjetur i vdekur nga familjarët në shtëpinë e tij,

Burime të Gazetës Sinjali brenda Policisë së Kosovës ka bërë të ditur se viktima është gjetur i varur.

Lajmin për Gazetën e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë në Pejë, Fadil Gashi, i cili ka thënë se viktima është i lindur në vitin 1970.

Gjithashtu Gashi ka thënë se në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitë relevante policore dhe ekipi mjekësor të cilët e kanë konstatuar vdekjen e viktimës.

Trupi i pajetë i 51 vjeçarit është dërguar në IML për obduksion, ka thënë Gashi

Vazhdo ta lexosh

Lajme

22 vjet nga masakra e Reçakut

Publikuar

me

Sot, 15 janar 2021, janë bërë 22 vjet që kur forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën nga masakrat më të dhimbshme kundër njerëzimit në Reçak.

Më 15 Janar 1999, në këtë ditë të kobshme, në Reçak u vranë e u masakruan 45 shqiptarë të paarmatosur.

Policia dhe ushtria serbe në Kosovë kanë kryer masakra të shumta gjatë viteve 1998 dhe 1999, por Masakra e Reçakut u dëshmua nga misioni i OSBE-së në Kosovë, që ndikoi në ndërhyrjen e NATO-s ndaj caqeve serbe.

Pasi e pa me sytë e tij këtë skenë, shefi i misionit të OSBE-së, Wiliam Walker, kishte alarmuar se në Kosovë po ndodh krim kundër njerëzimit, gjë që shtyu bashkësinë ndërkombëtare të ndërmarrë misionin ushtarak, pas të cilit forcat serbe u tërhoqën nga Kosova.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Fundjava e ftohtë dhe me borë

Publikuar

me

Masat e ftohta të ajrit të ardhura nga pjesa veriore e kontinentit do të jenë të qëndrueshme edhe gjatë ditëve vijuese.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se në fushat barike kemi rënie ashtu si dhe në ato termike.

Kjo situatë e krijuar dhe e parashikuar meteorologjike do të kushtëzoj mot të vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat herë-herë do të shoqërohen me fjolla bore, kryesisht të shtunën.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -9 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 0 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-6m/s.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com