Connect with us

Shendetesi

Studimi i ri: Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me koronavirus

Publikuar

me

Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri.

Studimet laboratorike në modelet e rrugëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet.

Interferonet janë lajmëtarë që u tregojnë qelizave të infektuara të bëjnë proteina për të sulmuar patogjenin pushtues dhe janë thelbësore për të luftuar infeksionin fillestar. Ata gjithashtu thërrasin mbështetje nga sistemi më i gjerë imunitar dhe paralajmërojnë qelizat e pa infektuara që të përgatiten për virusin, shkruan DailyMail.

Studimi zbuloi se pirja e duhanit ndalon që kjo rrugë të funksionojë siç duhet, dhe kjo shkakton një rritje deri në tre herë të numrit të qelizave njerëzore të infektuara nga virusi. Ky zbulim shkon kundër një numri në rritje të provave që tregojnë se duhanpirësit në të vërtetë kanë më pak të ngjarë të kapin coronavirusin ose të sëmuren rëndë.

Akademikët kanë mbetur të hutuar nga të dhënat, duke pasur parasysh se dekada studimesh kanë zbuluar se pirja e duhanit rrit rrezikun e sëmundjeve vdekjeprurëse të tilla si kanceri i mushkërive, goditjet në tru dhe diabeti.

Por sapo duhanpirësit të jenë në spital, disa studime kanë sugjeruar se ka më shumë të ngjarë që ta shohin sëmundjen e tyre të përparojë me shpejtësi dhe të çojë në vdekje. Në studimin e ri, shkencëtarët nga UCLA përdorën qelizat burimore njerëzore nga dhuruesit për të krijuar një analog të rrugëve të frymëmarrjes, të quajtur një kulturë ndërfaqeje ajër-lëng.

Studiuesit u përqendruan në këtë pjesë të sistemit të frymëmarrjes para mushkërive sepse aty formohet mukusi dhe jetojnë shumica e qimeve të vogla të krijuara për të ndihmuar lëvizjen e mukusit dhe çdo infeksion të bllokuar jashtë trupit.

Disa mbetën të papërdorur, ndërsa disa ishin të ekspozuar ndaj tymit të cigares për tre minuta çdo ditë për katër ditë. Ata pastaj u infektuan të dy me SARS-CoV-2 për të parë se si u soll virusi në të dy sistemet. Në modelet e ekspozuara ndaj tymit, studiuesit shprehen në punimin e tyre, botuar në Cell Stem Cell, kishte midis dy dhe tre herë më shumë qeliza të infektuara.

“Nëse mendoni për rrugët e frymëmarrjes si muret e larta që mbrojnë një kështjellë, pirja e cigareve është si krijimi i vrimave në këto mure”, thotë autori i studimit të fundit Brigitte Gomperts, nga UCLA. “Pirja e duhanit zvogëlon mbrojtjen natyrore dhe kjo lejon që virusi të vendoset”.

Në fillim të pandemisë, kur dihej pak për SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, studiuesit paralajmëruan instinktivisht që duhanpirësit do të ishin në rrezik më të lartë për shkak të faktit se coronavirusi synon sistemin e frymëmarrjes dhe faktin e pirjes së duhanit ka kohë që lidhet me kancer të mushkërive, goditje në tru, diabet dhe probleme të tjera kronike.

Sidoqoftë, shpejti u shfaqën studime që  tregojnë se duhanpirësit janë në rrezik të zvogëluar. Ekspertët u përplasën për të shpjeguar se si kjo mund të ishte e vërtet duke e quajtur të çuditshme.

Për shembull, një studim nga Meksika i botuar në verë analizoi të dhëna nga pothuajse 90,000 pacientë dhe zbuloi se duhanpirësit kishin 23 për qind më pak të ngjarë se jo-duhanpirësit të diagnostikoheshin me COVID-19. Ndërkohë, mjekët francezë kanë sugjeruar që nikotina mund të kontrollojë sistemin imunitar, duke e ndaluar atë nga reagimi i rrezikshëm ndaj infeksionit – një fenomen i që vrau shumë pacientë me COVID- 19.

Në qershor, Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se pirja e duhanit – e cila dëmton funksionin e mushkërive – mund t’i bëjë njerëzit më të ndjeshëm ndaj COVID-19.

Shendetesi

Varianti i ri i Covid, shkencëtarët përgatisin versione të reja vaksinash

Publikuar

me

Shkencëtarët e Oksfordit po përgatiten të prodhojnë me shpejtësi versione të reja të vaksinës së tyre për të luftuar variantet më ngjitëse të Covid-19 të zbuluara në Mbretërinë e Bashkuar, Afrikën e Jugut dhe Brazil.

Ekipi i Oxford dhe AstraZeneca po kryen studime për të përshtatur teknologjinë rreth prodhimit të versioneve të reja të vaksinës.

Një zëdhënës i Oksfordit tha se universiteti po vlerëson me kujdes ndikimin e varianteve të reja në imunitetin e vaksinave dhe po vlerëson proceset e nevojshme për zhvillimin e shpejtë të vaksinave të kundër Covid-19.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha të mërkurën se rregullatori i ilaçeve të Britanisë do të jetë i gatshëm dhe në gjendje të japë aprovimin për versionet e reja të vaksinave kundër Covid-19 për të kundërshtuar variantet e reja të koronavirusit që mund të shfaqen.

Testet e fundit laboratorike kanë treguar që vaksina kundër Covid-19 e zhvilluar nga Pfizer dhe partneri BioNTech ka të ngjarë të funksionojë kundër variantit të zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar.

Vazhdo ta lexosh

Shendetesi

‘’Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë’’, deklarata shokuese për vaksinën anti-Covid

Publikuar

me

Jemi në një periudhë kur vaksina kundër covid-19 po kërkohet nga të gjitha vendet e botës.

Mirëpo, një rabin ortodoks  ka shokuar me deklaratën e tij se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet seksuale të njerëzve.

Rabini Daniel Asor, i cili ka një numër të lartë ndjekësish në rrjete sociale ka deklaruar se: “Vaksina e Covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë”.

Një media izraelite raportoi se Daniel Asor gjithashtu deklaroi se përpjekjet për të vaksinuar sa më shumë njerëz ishin pjesë e një ‘qeverie dashakeqe’, e cila po përpiqet të ndryshojë botën.

Deri tani nuk ka asnjë provë që vaksina e covid lidhet me homoseksualitetin dhe bie në kundërshtim me thirrjet e tjera të Daniel Asor, i cili i kërkonte njerëzve që të vaksinoheshin.

Sipas Independent,  Daniel së fundmi  ka thënë se: “Çdo vaksinë është bërë duke përdorur një substrat embrional dhe ne kemi prova se shkakton prirje të kundërta. Vaksinat merren nga një substrat embrional, dhe ata e bënë këtë edhe këtu, kështu që kjo mund të shkaktojë prirje të kundërta”-për të cilën i referohej homoseksualitetit.

Vazhdo ta lexosh

Shendetesi

E tmerrshme çka i ndodh trupit kur pini “shisha”

Publikuar

me

Shisha, e njohur ndryshe si nargjilja, është kthyer në trend për të rinjtë shqiptarë. Këtij trendi nuk po i shpëtojnë as të miturit, të cilët ndihen “cool” nëse e frekuentojnë bashkë me shoqërinë.

Ky fenomen i ekspozon ata ndaj lëndëve kancerogjene dhe varësisë ndaj një kulture orientale e të qëndruarit në grup për orë të tëra duke tymosur.

Çfarë është shisha?

Është procesi i tymosjes së duhanit me shije, i cili realizohet nëpërmjet djegies së qymyrit dhe ftohjes së tymit nga uji. Shijet janë nga më të ndryshmet që fillojnë që nga frutat e deri tek më të fortat siç është ajo me pije energjike dhe që nga dëshmitë e të rinjve që e përdorin, të shkakton marrje mendsh. Përjashtim nuk bën edhe shisha me shije hashashi.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, tymi i prodhuar nga djegia e shishave është toksik. Analizat laboratorike të tymit të shishave kanë zbuluar nivele të matshme të lëndëve kancerogjene dhe toksike si oksid nitrik dhe metale të rënda. Përveç kësaj, djegia e qymyrit gjeneron nivele të larta të monoksidit të karbonit.

Këto substanca toksike bëhen shkak për sëmundje të zemrës, mushkërive dhe kancerit tek duhanpirësit dhe mund të sjellin të njëjtat pasoja edhe te përdoruest e shishave, nëse absorbohen në trup në sasi të konsiderueshme.

Madje një konsumues i rregullt i Shisha-s mund të thithë më shumë helme tymërash gjatë konsumimit të Shisha-s sesa një duhanpirës brenda pak ditësh. Pak ditë pasi ta keni lënë do të vini re ndryshimet dhe përmirësimet në shëndetin dhe cilësinë e jetës suaj.

Arsyet pse duhet ta lini Shisha-n:

Zvogëloni shanset për infektimin e gojës nga bakteret

Zvogëloni shanset për t’u prekur nga kanceri dhe turbekulozi

Parandaloni sëmundjet e zemrës

Bëni një jetë më të shëndetshme

Më parë turbekulozi në vendet e Lindjes së Mesme lidhej me Shishën

Monoksidi i karbonit (nga qymyri) është 30 herë më i vështirë për tu tretur në ujë,sesa oksigjeni.

Në një thithje të vetme ata që konsumojnë shisha thithin deri në 200 herë më shumë tym se nga një cigare.

Pirja e duhanit vret rreth 114,000 njerëz në Britani të Madhe çdo vit. Sa më e gjatë seanca me nargjile, aq më shumë nikotinë dhe toksina merrni.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com