Connect with us

Teknologji

S-Class Maybach është Mercedesi më luksoz që është ofruar ndonjëherë

Publikuar

me

Sipas njoftimeve, Mercedes po ofron një veturë mjaft luksoze të Klasit S.

Është një veturë me bosht 18 cm më të gjatë (3,396 mm), dhe në varësi të tregut, do të ofrohen dy versione.

Oferta përfshin S580 4Matic të mundësuar nga një motor biturbo 4.0 V8 në formën e një hibridi të butë me një total prej 503 kuaj fuqi.

Një opsion tjetër është mbretëror V12, i cili në edicionin twinturbo jep 621 kuaj fuqi.

Dhe për gjithçka tjetër, thjesht shikoni fotot.

Më shumë luks është e vështirë të imagjinohet, veçanërisht në pjesën e pasme ku ndodhen dy kolltuqet. Dhe mbi to është e mundur të rregulloni absolutisht gjithçka.

Dhe së fundmi më e mira. Disa media gjermane parashikojnë se modeli do të jetë rreth çmimit prej 160,000 euro, që është dhjetë për qind më shumë se paraardhësi i tij, por dukshëm më pak se konkurrenca.

Teknologji

Si mund ta vidhni për 90 sekonda një Tesla Model X?

Publikuar

me

Një haker mund të marrë kontrollin e makinës Tesla me një lehtësi të habitshme.

Studiuesi belg i sigurisë Lennert Wouters ishte në gjendje të ‘vidhte’ një veturë Tesla Model X, duke e hakuar atë me një lehtësi të madhe.

Ai përfitoi nga boshllëqet e sigurisë për të riprogramuar sistemin digjital të çelësave brenda pak sekondash në mënyrë që të fitonte akses në një Tesla të mbyllur dhe më në fund ta ndizte atë, transmeton Telegrafi.

Sulmi mund të kryhet me pajisje jashtëzakonisht të lira dhe përmes një lidhjeje Bluetooth.

Që hakimi të funksionojë, duhet të dini numrin identifikues të Model X, i cili mund të shihet lehtësisht përmes panelit në pult. Kërkesa e dytë është që të jeni deri në pesë metra larg çelësit të pronarit të Tesla.

Meqenëse pajisja për sulmin – në këtë rast një Raspberry Pi – mund të vendoset në çantë shpine dhe të kontrollohet përmes telefonit tuaj inteligjent, ju mund të uleni disa metra larg viktimës.

Përmes një pike të dobët, Wouters ishte në gjendje të riprogramonte çelësin dhe kështu të vidhte kodin e shkyçjes për të hapur makinën.

Vazhdo ta lexosh

Teknologji

“Snapchat” me risi të jashtëzakonshme, fitoni para vetëm duke postuar

Publikuar

me

Platformat më të njohura të mediave sociale kanë kopjuar haptazi disa nga tiparet më interesante të “Snapchat”.

Bëhet fjalë për “Instagram” dhe “Facebook”, të cilët bënë pjesë të tyre “Story” që zhduken pas 24 orësh, të cilat Snapchat i krijoi në vitin 2013. Gjithashtu, përveç këtij opsioni kopjuan edhe filtrat, i cili është një ndër tiparet më bazike dhe rëndësishme të “Snapchat”.

Por, gjërat siç duket tashmë kanë ndryshuar dhe besohet se “Snapchat” ka kopjuar një opsion të TikTok dhe e ka quajtur atë “Spotlight”.

Snapchat e përshkruan Spotlight si “një platformë të re argëtimi për përmbajtjen e gjeneruar nga përdoruesit brenda Snapchat”. Platforma do të shfaqë snapet më argëtuese nga komuniteti i tij i përdoruesve dhe do të personalizohet me interesat individuale të njerëzve me kalimin e kohës.

Opsioni, i cili do të nxjerrë në pah postimet e bëra virale, është një ndryshim i madh për Snapchat dhe për të pasur sa më shumë postime të tilla, Snapchat do të paguajë para për njerëzit që do t’i postojnë në Spotlight. Pritet që vetëm për këtë të shpenzojë rreth 1 milion dollar çdo ditë.

Megjithatë, ky opsion ngjason shumë me atë të “For You Page” në TikTok, vendi kryesor ku njerëzit shfletojnë përmbajtjen në platformë. Spotlight, ashtu si TikTok, tërheq video nga yjet e mëdhenj të mediave sociale, por edhe përdoruesit me pak ndjekës. Ashtu si në TikTok, edhe Spotlight i Snapchat i lejon përdoruesit të krijojnë ose të ngarkojnë një video, të shtojnë titra, të përdorin efekte speciale dhe të shtojnë muzikë ose tinguj origjinal.

Vazhdo ta lexosh

Teknologji

Super jahti 500 milionë dollarësh u projektua për t’u dukur si një mjellmë

Publikuar

me

Lazzarini Design Studio zbuloi Avanguardia, një koncept i megajahtit i ndërtuar si një mjellmë me një “qafë të lëvizshme” dhe “kokë të lëvizshme”.

Avanguardia, e cila italisht përkthehet si pararojë ose avangardë, është një emër në dukje i përshtatshëm për këtë jaht me formë unike që shfaq dukshëm një kullë kontrolli të ngjashme me kokën e mjellmës mbi pjesën tjetër të anijes.

Sipas studios së dizajnit me qendër në Romë, jahti u frymëzua nga disa seri të animuara nga Japonia ndërmjet viteve 1970 dhe 1980 që përshkruanin kokën e robotëve si qendra komande.

Por për sa i përket përbërësit specifik, krijuesi i tij nxori frymëzim nga një anime e vetme: “Casshan”, një seri që shfaqte një personazh robot mjellmë që pretendonte të ishte një grua.

Qafa e kullës së kontrollit të kokës së mjellmës do të zgjatet dhe lëvizet.

Kur jahti është në lëvizje, qafa dhe koka mund të ulen drejt mesit të anijes dhe të përdoren si kabinë.

Ky manovrim gjithashtu do të lejojë qafën të bjerë drejt ujit në mënyrë që koka e mjellmës të mund të shkëputet dhe të përdoret si zgjatje e veçantë prej 17 metrash.

Avanguardia shton rreth 19 metra gjatësi kur qafa ulet drejt ujit, duke rritur gjatësinë totale të anijes në rreth 51,56 metra.

Koncepti megajaht do të kishte pesë kuverta të ndara që mund të strehojnë deri në 60 pasagjerë.

Dy helikopterë do të ishin në gjendje të vendosen në jaht.

Nëse një klient do të dëshironte të ndërtonte Avanguardia, Lazzarini Design Studio vlerëson se kostoja totale do të arrijë në rreth 500 milionë dollarë.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com