Connect with us

Lajme

Akti heroik nga Priftit shqiptar katolik që demanton pretendimet e gjykatës speciale për ndasi fetare gjatë luftës në Kosovë (VIDEO)

Publikuar

me

Ka bë bujë të madhe një akuze e gjykatës speciale e ngritur ndaj udhëheqësve të ushtrisë çlirimtare me pretendimet e ulëta se në Kosovë gjatë luftës janë vrarë shqiptar vetëm se i kanë takuar konfeksionit katolik, transmeton Publicisti.com

Mbahet mend se për gjatë historikut shekullor të konfliktit shqiptar me regjimin kriminal serb, makineria propaganduese ka provuar me metoda shoviniste që shqiptaret e dy feve në Kosovë t’i nxisë në një konflikt në mes vete, por që nuk arriti kurrë një qellim të tillë.

Por, si shembull që kjo nuk është e vërtet dhe si demantuesi me i madhe i gjithë kësaj propagande është Don Kelmend Spaqi, ishe meshtar në kishën katolike ” Shën Andou” në Gllogjan të Pejës, kur në muajin e shenjet të ramazanit kishte rrahur kambanat për tu kujtuar myslimanëve të strehuar nëpër familje të besimit katolik në fshatrat e famullisë se është koha e iftarit për ata që kishin agjëruar ramazanin.

Ky nuk është veprimi  i vetëm i Don Kelmendi, ai kishte strehuar mira njerëz të besimit mysliman në kishën e famullisë dhe nuk kishte pranuar t’i ndante nga besimtaret e tij kur paramilitaret serb e detyruan atë. “Me vrisni mu pastaj ndajeni popullin tim në dy fe, këta gjithë janë shqiptar në tokën e tyre”, iu kishte drejtuar komandantit serb, meshtari në vitin 1999 në oborrin e kishës në Gllogjan.

Meshtari dhe motrat e nderit që shërbenin në ambulancën e fshatit i’u dolën në ndihmë të sëmurave dhe ushtrave të plagosur të UÇK-së, në zonat e luftës në gjithë dukagjinin dhe atyre që vinin nga Drenica.

Për ketë ngjarje ndiqeni dokumentari e përgatitur nga RTSH, ku rrëfejnë dëshmitarët e asaj kohe dhe vetë protagonisti i ngjarjes, heroi i gjallë Don Kelmend Spaqi.

Lajme

Grenelli kritikon demokratët për Kosovën: 20 vjet dështuat për ta zgjidhur problemin (VIDEO)

Publikuar

me

Ish-amabasadori i Shteteve të Bashkuara në Gjermani dhe dikur i dërguar i posaçëm i ish-presidentit Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, i ka kritikuar ashpër demokratët në lidhje me çështjen e Kosovës, duke i akuzuar ata për dështim.

“Ata duan që njerëzit që kanë qenë këtej për një kohë të gjatë ta luajnë lojën e tyre. Për këtë arsye e urrenin Donald Trumpin, sepse ai vinte nga jashtë”, tha Grenelli për televizionin Neësmax.

“Mund t’ju tregoj që shembulli i përkryer është problemi i Serbisë dhe Kosovës. Kur unë u bëra i dërguar i posaçëm, m’u tha se duhet të shkoj dhe ta formoj ekipin tim me njerëz që kanë punuar në këtë çështje për 20 vjet dhe unë u thashë: A nuk mendoni se ata kanë punuar për këtë për 20 vjet dhe ndoshta kanë dështuar. Ndoshta unë duhet të marr ca ide të reja”, tha ish-zyrtari i lartë.

“Por kjo nuk shqyrtohet në Uashington, kjo është mendësia e outsider-ëve, të cilën ata e urrejnë”, shtoi Grenelli gjatë një interviste për këtë televizion.

“Ata nuk duan që askush nga jashtë të futet brenda (qeverisë). Ata duan të pretendojnë sikur janë të vetmit që i kuptojnë këto çështje të ndërlikuara”, tha më tutje Grenelli, duke e akuzuar Bidenin se i ka emëruar në administratën e re njerëzit e njëjtë, që kanë qenë duke pritur që nga koha e Obamës që të vijë dita e tyre.

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Flet vëllai i Albert Krasniqit: Ishte person bujar dhe trim (FOTO)

Publikuar

me

Albert Krasniqit iu dha lamturia e fundit dje në Varrezat e Qytetit në lagjen Dragodan të Prishtinës. I njëjti dyshohet se u v ra nga babai i tij, Skender Krasniqi.

Vëllau i tij, Yll Krasniqi ka publikuar një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, duke e përshkruar Albertin si djalë bujar dhe trim.

“Për ata që e njohën mirë Albertin ai ishte zemra e huaj dhe një person që nuk peshohet me askënd për nga bujarësia dhe trimëria e tij”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Në anën tjetër axha i tij ka thënë se vëllai i tij, Skender Krasniqi, e ka v rarë pa dashje djalin e tij.

Ai e kishte përshkruar Albertin si “djalë problematik”, por ka shtuar se ai ka qenë i mirë për familjen.

Më poshtë gjeni shkrimin e plotë:

Vazhdo ta lexosh

Lajme

Për katër vitet e ardhshme pritet të punësohen 3 mijë të rinj nga Kosova në Zvicër

Publikuar

me

Ambasada e Zvicrës në Kosovë dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale kanë nënshkruar një marrëveshje të re për t’i përmirësuar perspektivat e punësimit për të rinjtë e të rejat në Kosovë gjatë katër vjetëve të ardhshme.

Nënshkrimi kësaj marrëveshje për vazhdimin e projektit “Enhancing Youth Employment” edhe për katër vjet, u bë sot nga Thomas Kolly, ambasador i Zvicrës në Kosovë dhe Skender Reçica, ministër në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale.

“Qëllimi i këtij projekti është zvogëlimi i shkallës së lartë të papunësisë së të rinjve, duke lehtësuar fazën e tranzicionit nga shkollimi në punë për të rinjtë dhe të rejat. Me këtë rast ambasadori Kolly theksoi rëndësinë e angazhimit të ngushtë të sektorit privat si në nivelin qendror ashtu edhe në atë lokal.

Iniciativa bazohet në të arriturat dhe mësimet e nxjerra në fazat e mëhershme (2013- 2020). Falë zhvillimit të aftësive të rëndësishme për tregun e punës dhe sigurimit të informacionit më efikas për sektorin privat dhe për punëkërkuesit, mbi 5 000 të rinj kanë gjetur punë gjatë 8 vjetëve të fundit”, thuhet në njoftimin për media.

Në periudhën 2021-2024, edhe 3000 të rinj pritet të gjejnë punë përmes këtij projekti.

Masat mbështetëse do të përfshijnë a) trajnime joformale dhe të drejtuara nga industria që synojnë përputhjen e aftësive të tyre me nevojat e tregut të punës; b) shërbime të përmirësuara të udhëzimit në karrierë dhe ndërmjetësimit në punë.

Projekti (EUR 4’762’000) financohet nga Zyra Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe zbatohet nga një konsorcium midis Helvetas Swiss Intercooperation dhe Management Development Associates.

Vazhdo ta lexosh

Aktuale

Copyright © 2016 - 2020 Publicisti.com